Czym jest kampania „Biała Wstążka”?

zrzut-ekranu-2015-11-25-o-105345

„Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Symbolem tej kampanii jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Akcja została zapoczątkowana przez Kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna zamordował  14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni .Zabójca popełnił samobójstwo.

Noszenie białej wstążki  – szczególnie przez mężczyzn – ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet

W  działania kampanii  włącza się także   Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie ,który wraz z Ośrodkami  Pomocy Społecznej w powiecie jarocińskim informuje o tej kampanii poprzez ulotki w swoich siedzibach  oraz przypięcie każdemu mężczyźnie białej wstążki .

Każda przemoc wobec kobiet to łamanie praw człowieka .

www.rownetraktowanie.kprm.gov.pl

^ W góręLinki:

Skip to content