OŚRODEK INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
63-200 Jarocin, ul. Dworcowa 2, I piętro, pokój nr 5, tel. 62 747 74 60, 509 543 109
WPROWADZENIE
Tematyka kryzysów jest znana każdemu człowiekowi, ponieważ prędzej czy później doświadczamy kryzysu w naszym życiu. Czasami sobie z nim radzimy, innym razem nie.
Do przykładowych powodów zgłoszenia się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej należą: problemy małżeńskie, konflikty rodzinne, przemoc domowa, próby samobójcze, trudności wychowawcze, doświadczenie gwałtu, samotność, zdrada, silne przeżywanie procesu żałoby, diagnoza poważnej choroby somatycznej, wiadomość o ciąży i in.
Do Ośrodka Interwencji Kryzysowej można zgłosić się również w przypadku, gdy ktoś nam bliski doświadcza kryzysu, a my chcielibyśmy dowiedzieć się w jaki sposób możemy tę osobę wesprzeć i co możemy zrobić.
Pomoc jest bezpłatna, może mieć charakter psychoedukacyjny i wspierający a także odbywać się wielokrotnie w zależności od potrzeb.
Celem tego rodzaju pomocy jest przywrócenie osobie doświadczającej kryzysu równowagi psychicznej, zdolności samodzielnego radzenia sobie z sytuacją oraz powrotu do normalnego funkcjonowania. Jeśli jest taka potrzeba – pomoc obejmować może także działania z zakresu pomocy psychologicznej czy prawnej.
Istotną formą pomocy jest także grupa wsparcia dla osób w kryzysie gdzie można nabyć umiejętności radzenia sobie w kryzysie i uzyskać nie tylko wsparcie specjalisty lecz także innych osób w podobnej sytuacji życiowej.
Posiadanie wiedzy na temat interwencji kryzysowej i tego, gdzie można otrzymać bezpłatną pomoc w sytuacji doświadczenia kryzysu ma ogromną wartość. Zapewnia osobie w kryzysie m.in.: poczucie bezpieczeństwa, szybsze i skuteczniejsze poradzenie sobie z sytuacją kryzysu, umiejętność nabycia nowych sposobów radzenia sobie czy możliwość adekwatnej i skutecznej pomocy innym osobom w kryzysie.
Nie bójmy się prosić o pomoc i korzystać z takich miejsc jak ośrodki interwencji kryzysowej.
Jeśli potrzebujesz wysłuchania, rozmowy, wsparcia, przyjdź lub zadzwoń.