
OŚRODEK INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
63-200 Jarocin, ul. Dworcowa 2, I piętro, pokój nr 5, tel. 62 747 74 60, 509 543 109
AKTUALNOŚCI
4 czerwca – Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Agresji Wobec Dzieci (Międzynarodowy Dzień Niewinnych Dzieci – Ofiar Agresji)
Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji ustanowiono 19 sierpnia 1982 roku na specjalnej sesji ONZ. W Polsce jest praktycznie nieznany. Tym bardziej wymaga podkreślenia i zaapelowania do społeczeństwa. Nie zawsze wiemy, jak się zachować w sytuacji, kiedy dowiadujemy się o dziecku, które doświadcza psychicznej bądź fizycznej agresji. Jednak nie oznacza to, że każdy z nas może przejść obojętnie obok małego człowieka doświadczającego przemocy.
Nie odwracaj wzroku. Reaguj. Chroń. Dziś przypominamy, że każde dziecko ma prawo do życia bez przemocy, strachu i agresji. Niestety, miliony dzieci na świecie – także w naszym otoczeniu – doświadczają przemocy fizycznej, psychicznej czy emocjonalnego zaniedbania.
- Jeśli widzisz, że dziecko może potrzebować pomocy – zareaguj. Czasem jeden gest wystarczy, by coś zmienić.
- Jeżeli podejrzewasz, że wobec dziecka może być stosowana przemoc, zadzwoń na telefon 112 lub do najbliższej jednostki Policji. Twoja uważność może być dla dziecka początkiem bezpieczeństwa.
- Jeżeli doświadczasz przemocy pamiętaj, że nie jesteś sam. Możesz zadzwonić na numer 112 i to zgłosić. Możesz również skorzystać z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży dzwoniąc pod numer 116 111.
Każdy może stać się ofiarą przemocy fizycznej, czy psychicznej. Jednak to dzieci są szczególnie wrażliwe na agresję, w tym przemoc domową lub szkolną, poniżanie i wyzwiska. W trosce o dzieci i młodzież, narażone na przemoc domową, przypominamy, jak można pomóc i ponawiamy nasz apel o aktywność na przejawy przemocy wobec najsłabszych.

Porozmawiajmy o zagrożeniach
W dniu 28.04.2025r. w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Żerkowie, dzięki odpowiedzi na naszą propozycję, odbyło się spotkanie o charakterze profilaktycznym z rodzicami dzieci w wielu lat 6 pt: “Bez agresji i przemocy jest fajniej. Już wiem co zrobić kiedy moje dziecko spotkało coś trudnego”.
Spotkanie przeprowadzili pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie. Głównym celem spotkania było:
- Uwrażliwienie rodziców na ich zasadność rozmawiania z dziećmi na temat ich bezpieczeństwa w tym bezpieczeństwa w sieci.
- Nabycie umiejętności wczesnego rozpoznawania zagrożenia bezpieczeństwa dzieci przez samych rodziców.
- Rozwinięcie umiejętności do rozpoczęcia rozmowy na temat występujących zagrożeń i ustalenia sposobów reagowania na nie.
- Pokazanie dzieciom siebie jako rodzica, który chce odgrywać w życiu dziecka najważniejszą rolę.
17.03.2025r. przeprowadzono również spotkania z dziećmi z oddziałów przedszkolnych w Żerkowie nt. ich bezpieczeństwa, rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie.

Dzień Bezpiecznego Seniora
Ośrodek Interwencji Kryzysowej zaprasza wszystkich seniorów do Jarocińskiego Ośrodka Kultury w dniu 2.04.2025r. od godz. 10.00-12.00 gdzie będziemy wspólnie rozważać kwestie bezpieczeństwa seniorów.
Jako instytucja zajmująca się problemem przemocy domowej będziemy mieli okazję przedstawić Państwu ten temat a w nim m.in.: jak rozpoznać przemoc, jak się bronić przed nią, gdzie zgłosić ten problem by nie zostać samemu.
Zapraszamy serdecznie!!!!
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (17-23 lutego 2025r.)
Od 22 lat obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (17-23 lutego br). W akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji i inne instytucje pomocowe. Wszędzie tam osoby dotknięte przestępstwem mogą otrzymać bezpłatną poradę.

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie można uzyskać wsparcie, poradę, pomoc w godzinach pracy ośrodka tj. od 7.30 do 15.30, a po umówieniu telefonicznym lub osobistym także wsparcie psychologiczne i/lub prawne tel. 62-747-74-60, 509-543-109
W dniu 21.02.2025r. w godz. 10.00-12.00 w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Jarocinie ul. Dworcowa 2, wspólny dyżur będą pełnić pracownik Ośrodka wraz z dzielnicowym.
Harmonogram dyżurów przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie:
- 17.02.2025r. w godz. 12.00 – 14.00 – Centrum Usług Społecznych w Jarocinie ul. Wrocławska 39 (wspólny dyżur dzielnicowego, pracownika socjalnego oraz kuratora z Sądu Rejonowego w Jarocinie)
- 18-19.02.2025r. w godz. 15.00 – 18.00 – lokalny Punkt Pomocy Osobom pokrzywdzonym Przestępstwem w Jarocinie z siedzibą w JOK Jarocin, Plac Festiwalu muzyki Rockowej 1, dyżur pracownika punktu
- 20.02.2025r. w godz. 15.00 – 17.00 – posterunek policji w Żerkowie ul. Kolejowa 21, dyżur policjanta wspólnie z pracownikiem Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żerkowie
- 20.02.2025r. w godz. 09.00 – 11.00 – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaraczewie ul. Jarocińska 7
- 20.02.2025r. w godz. 15.00 – 17.00 – posterunek policji w Jaraczewie ul. Kolejowa 7
- 21.02.2025r. w godz. 10.00 – 12.00 – Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Jarocinie ul. Dworcowa 2, wspólny dyżur pracownika OIK i dzielnicowego
- 22-23.02.2025r. w godz. 16.00 – 18.00 – Zespół Dzielnicowych w Kotlinie ul. Poznańska – dyżur dzielnicowego
Ponadto w dniach od 17 do 23 lutego 2025 r. w godz. 11.00-13.00 w Komendzie Powiatowej Policji w Jarocinie przy ul. Bohaterów Jarocina 15 dyżur pełnić będą policjanci Wydziału Kryminalnego KPP w Jarocinie.
Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To miejsca, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc. Jest to wsparcie prawne i psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.
Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jarocinie (Okręgowy Ośrodek w Kaliszu). Wejście do Punktu Pomocy z ułatwieniami dostępu dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Szczegóły pod podanym poniżej numerem telefonu.
Jarocin pl. Festiwalu Muzyki Rockowej 1, tel.: 735 977 600
Wtorek 15:00 – 18:00
Środa 15:00 – 18:00
Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl przez czat i wideorozmowę – na stronie numersos.pl



Dzień Bezpiecznego Internetu
W 2025 roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada w dniu 11 lutego, jednak obchody w całym kraju będą realizowane przez cały luty oraz marzec.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu “Safer Internet”, a jego celem jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Cyberprzemoc to wyrządzanie krzywdy drugiej osobie za pomocą Internetu lub telefonu komórkowego. To zachowania, takie jak: ośmieszanie kogoś w sieci, podszywanie się pod kogoś, publikowanie i rozsyłanie kompromitujących czy poniżających kogoś filmów lub zdjęć, pisanie nieprzyjemnych komentarzy na forach czy blogach. Ofiara takich działań może przeżywać wiele nieprzyjemnych uczuć. Na szczęście, sprawca cyberprzemocy, tak jak pozostali w sieci, nie jest anonimowy i zawsze można się dowiedzieć, kto stoi za nieprzyjemnym żartem czy ośmieszającym wpisem. O wszystkich nieprzyjemnych sytuacjach w sieci warto rozmawiać. Zawsze gdy w sieci dzieje się coś złego, można zadzwonić do Helpline.org.pl pod bezpłatny numer 800 100 100 a także można skorzystać ze strony centrumwsparciadladzieci.pl
Profesjonalni konsultanci poradzą, jak rozwiązać trudną dla nas sytuację online.

Ważne szkolenie
W dniu 9 grudnia br. do Kamienicy Kultury na Rynku w Jarocinie udało nam się zaprosić dużą grupę specjalistów, czyli przedstawicieli oświaty, służby zdrowia, Sądu Rejonowego w Jarocinie, pomocy społecznej, policji i przeprowadzić szkolenie we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dziecko”. Szkolenie obejmowało omówienie ważnego obszaru dla profilaktyki, zapobiegania skutkom przemocy domowej i ochrony dziecka uwikłanego w zjawisko przemoc.
Prowadzący szkolenie Pan Mirosław Sobkowiak przedstawił m.in.
– skalę zjawiska przemocy wobec dzieci,
– formy krzywdzenia,
– zadania służb,
– sytuację dziecka w sytuacji rozstania rodziców,
Uczestnicy wspólnie z prowadzącym mogli dokładnie przeanalizować: cztery sytuacje zabezpieczenia dziecka w sytuacji krzywdzenia, procedury i rekomendacje:
- w związku z postanowieniem sądu o przymusowym odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej (art. 598 kpc),
- w związku z wykonywaniem obowiązków kuratorskich (art. 9 ustawy o kuratorach sądowych),
- przy interwencyjnym odbiorze dziecka przez pracownika socjalnego we współpracy z policją i przedstawicielem ochrony zdrowia (art. 12 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej),
- w ramach konieczności ochrony życia i zdrowia dziecka przez policję w sytuacjach kryzysowych podczas interwencji policji (art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o policji w powiązaniu z art. 9d UoPPwR i paragrafem 13 ust. 1 i 3 rozporządzenia w sprawie procedury NK- w związku z art.58 ust.1 pkt 2 i art.103 ust.2 pkt 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z wykorzystaniem art. 39 ust. 4 ustawy Kodeks Drogowy oraz w związku z art. 72 Konstytucji RP).
W ramach szkolenia przedstawione zostały poszczególne kroki w powyższych sytuacjach oraz rekomendacje uzupełniające brak szczegółowych rozwiązań prawnych dla tych trudnych lecz koniecznych działań.
Każdy uczestnik otrzymał certyfikaty ukończenia szkolenia.
Ważne spotkania, ciąg dalszy
W dniu 27 listopada br. na prośbę Zarządu Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się spotkanie z seniorami dotyczące profilaktyki w temacie przeciwdziałania przemocy domowej. Zaznajomiono uczestników z definicją przemocy domowej, formami przemocy, zastanawiano się dlaczego osoby starsze nie często zgłaszają się po pomoc. Istotnym elementem było także zwrócenie uwagi na rolę świadka przemocy domowej, a także wskazano jakie oznaki stosowanej przemocy powinny zaniepokoić.
Podczas spotkania seniorzy mogli dowiedzieć się jak radzić sobie gdy dzieje się coś złego i gdzie zgłaszać problem, przekazano ważne numery kontaktowe m.in. :
Policyjny alarmowy: 112,
Centrum Usług Społecznych: 62 7474 01 60
Ośrodek Interwencji Kryzysowej: 509 543 109
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia”: 800 120 002
Telefon Zaufania dla Osób Starszych: 22 635 09 54
APEL
Reaguj, działaj nawet jeśli osobą stosującą przemoc jest Twój syn lub córka lub inny członek rodziny.

Międzynarodowa Kampania “16 Dni Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć”
Od 25 listopada do 10 grudnia trwa międzynarodowa kampania “16 Dni Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć”, która ma na celu zwrócenie uwagi na przemoc, której doświadczają przede wszystkim kobiety i dziewczęta na całym świecie. Jest to czas refleksji, edukacji i wspólnego działania na rzecz budowy bezpiecznego i sprawiedliwego środowiska dla wszystkich.
Dlaczego to tak istotne?
Statystyki są alarmujące – w samej Europie 1 na 10 kobiet doświadcza przemocy ze względu na płeć, zarówno ze strony partnera, jak i kolegów z pracy. Takie doświadczenia mają dramatyczny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne i fizyczne kobiet, ale również na ich życie zawodowe, sytuację ekonomiczną, relacje społeczne oraz funkcjonowanie całych rodzin i społeczności.
Każda kobieta i dziewczyna, która doświadczyła przemocy, ma prawo do bezpieczeństwa, godności oraz decydowania o swoim losie. To podstawowe prawa, które muszą być respektowane na każdym poziomie – w rodzinie, w miejscach pracy i w przestrzeni publicznej.
Jak możemy przeciwdziałać przemocy?
Każdy z nas może przyczynić się do zapobiegania przemocy poprzez:
- Brak przyzwolenia na przemoc – nie tolerujmy zachowań, które naruszają godność i bezpieczeństwo innych.
- Reagowanie – wsparcie osób doświadczających przemocy i zgłaszanie jej przypadków odpowiednim instytucjom to kluczowe kroki w walce z tym problemem.
- Tworzenie bezpiecznych miejsc – zarówno w pracy, jak i w przestrzeni publicznej, możemy dbać o to, aby każda osoba czuła się szanowana i bezpieczna.
Czy warto się zaangażować?
Działając wspólnie, możemy zmieniać rzeczywistość i budować świat, w którym przemoc ze względu na płeć nie ma miejsca.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej zachęca do aktywnego udziału w kampanii, wspierania działań na rzecz osób doznających przemocy oraz promowania równości i szacunku w codziennym życiu.
Jeśli masz pytania, lub chcesz porozmawiać o swojej sytuacji –
zapraszamy do naszego ośrodka:
Jarocin, ul. Dworcowa 2, I piętro, biuro nr 5
tel. 509 543 109

NASZE SPOTKANIA INFORMACYJNO – EDUKACYJNE: POGADANKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MIESZKOWIE
Przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej wraz z psychologiem w dniu 24 października br. przeprowadzili pogadankę dla pracowników oświaty w Szkole Podstawowej w Mieszkowie której celem była analiza podjęcia odpowiednich działań w sytuacji krzywdzenia dziecka .
Omówiono m. in. kwestionariusz oceny ryzyka występowania przemocy wobec dziecka i algorytmy postępowania w sytuacji zagrożenia. Kolejnym krokiem było skupienie się na procedurze Niebieskiej Karty i omówienie jej części. Następnie psycholog przedstawiła jaki realny wpływ na dziecko ma sytuacja kiedy jego dzieciństwo jest zniekształcone poprzez występujące w rodzinie problemy ze szczególnym uwzględnieniem przemocy domowej. Pogadanka zakończyła się dyskusją a także wymianą doświadczeń.
“Razem skuteczniej. Współpraca międzyinstytucjonalna na terenie ziemi jarocińskiej”
Ośrodek Interwencji Kryzysowej był współorganizatorem debaty społecznej pt. “Razem skuteczniej. Współpraca międzyinstytucjonalna na terenie ziemi jarocińskiej” która odbyła się w dniu 6 listopada br. w Jarocińskim Ośrodku Kultury w Jarocinie, w której uczestniczyli specjaliści z różnych instytucji zaangażowani w pomoc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysu.
Spotkanie owocowało w następujące tematy:
- „Praca Zespołu Interdyscyplinarnego i procedura Niebieskiej Karty”,
- „Przemoc domowa – nowe uprawnienia Policji, aplikacja MojaKomenda”
- „Funkcjonowanie Ośrodka interwencji Kryzysowej – kto i kiedy może uzyskać pomoc”
- „Uzależnienia w dzisiejszych czasach – leczenie i profilaktyka”
- „Kryzys emocjonalny”
- „Odpowiedzialność prawna: osoby nieletnie i ich rodziny w świetle prawa”
Spotkanie zakończył blok dyskusyjny, a także odpowiedzi na pytania.
“O zmianie w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej”
W dniu 13 listopada br. dzięki zaproszeniu dyrekcji Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Jarocinie w Kamienicy Kultury udało nam się przeprowadzić spotkanie z pracownikami poradni ale także pedagogami z innych szkół na terenie naszego powiatu.
Naszym głównym celem było zaznajomienie uczestników z wprowadzonymi zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej a także omówienie procedury Niebieskiej Karty. Zachęcono także odbiorców do korzystania z kwestionariuszy oceny ryzyka występowania przemocy wobec dziecka i algorytmów postępowania w sytuacji kryzysu przemocy. W ostatniej części spotkania wspólnie omówiono trudne sytuacje i zachęcono do działań interdyscyplinarnych.

WSPARCIE GRUPOWE
W ostatnim okresie w ramach naszych działań rozpoczęły się spotkania grupy wsparcia dla kobiet w kryzysie: „Razem dla siebie”. Podczas pierwszych spotkań uczestniczki uzyskały cenne informacje dotyczące znaczenia relacji z innymi ludźmi, wsparcia społecznego jako istotnej roli w rozwoju osobistym człowieka i jego dobrostanie psychicznym. Uczestniczki rozwijały także poziom samoświadomości w temacie indywidualnych wartości.
Kolejne spotkania przyniosą nowe cenne informacje, pozwolą poczuć się pewniej we własnej głowie i w otaczającym świecie. Przypominamy iż spotkania te odbywają się w każdy wtorek od godz. 17.00 do 19.00 w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie, ul. Dworcowa 2.
Prawie równolegle rozpoczął się program korekcyjno – edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową, którego realizatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie. Panowie spotykają się poza siedzibą PCPR w ustalane na bieżąco dni tygodnia. Celem tej grupy jest m.in. rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia, w tym bardziej efektywne radzenie sobie z emocjami: złością lub poczuciem krzywdy w sytuacjach trudnych. Zajęcia mają przyczynić się do poszerzenia katalogu zachowań osób stosujących przemoc domową o zachowania alternatywne do krzywdzących w celu budowania relacji interpersonalnych opartych na poszanowaniu domowników i postawie partnerskiej.
Każda z grup, z uwagi na swój szczególny charakter, ma przyczynić się do poprawy jakości życia osób w nich uczestniczących oraz ich najbliższych.
GRUPA WSPARCIA DLA KOBIET „RAZEM DLA SIEBIE”
Serdecznie zapraszamy na spotkania grupy wsparcia dla kobiet. Grupa wsparcia dla kobiet oferuje czas w którym będzie można w sposób bezpieczny i swobodny podzielić się z innymi swoimi problemami i doświadczeniami i uzyskać wsparcie. Takie spotkania mogą być szansą do nabycia nowych umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Zajęcia planujemy rozpocząć w październiku br. w godzinach popołudniowych. Będą to spotkania nieodpłatne prowadzone przez Panią psycholog.
Spotkania będą odbywać się w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie, ul. Dworcowa 2 (budynek dworca kolejowego, I piętro).
Szczegółowe informacje i zapisy pod nr tel. 509 543 109 lub osobiście w naszej siedzibie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30-15.30.
ZAPRASZAMY