Wartości pracy grupowej

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie przez kilka miesięcy prowadzone były zajęcia w dwóch różnych grupach o zróżnicowanych założeniach i zasadach.

 Pierwsza grupa dla kobiet w kryzysie „NIE JESTEŚ SAMA”  miała na celu wzmocnienie emocjonalne osób, które w swoim życiu przeżywają różnorakie kryzysy zaburzające ich spokój i harmonię a wprowadzające w poczucie osamotnienia i pustki. Uczestniczki podczas spotkań uczyły się m.in. jak zadbać o siebie, jak być życzliwą dla siebie, jakie ćwiczenia oddechowe zastosować by poczuć się lepiej w stresującej sytuacji, zastanawiały się czym są granice w naszym życiu i co znaczy pilnować własnej odrębności i in.

Dzięki wspólnej pracy uczestniczki stały się bardziej pewne siebie i  bardziej gotowe do podejmowania różnych decyzji które wcześniej mogły wydawać się wręcz niemożliwe. Co czuły na zakończenie spotkań: „jestem silną kobietą”,  „dzięki grupie zauważyłam że każdy problem potrafi zniknąć”, „zauważam miłe chwile”, „będę walczyć o lepsze jutro”, „już wiem jak radzić sobie ze swoimi lękami”, „nie jestem sama”,  „akceptuję samą siebie”.

Druga grupa osób pracowała w programie korekcyjno–edukacyjnym „PARTNER” i obejmowała pracę mężczyzn, którzy w swoim życiu nie postępowali zgodnie z prawem jeśli chodzi o ich funkcjonowanie w rodzinie.

W części edukacyjnej praca koncentrowała się na przekazaniu szeroko pojętej wiedzy na temat zjawiska przemocy, część korekcyjna ukierunkowana była na zdobycie umiejętności niestosowania przemocy, trening umiejętności społecznych, naukę asertywności oraz konstruktywnego rozwiązywania sporów i korzystania ze wsparcia społecznego.

Kończący się czas dobrych spotkań w gronie osób które rozumieją swoje problemy i emocje a także wspólnie szukają rozwiązań niech sprawi aby kolejny etap w życiu okazał się spokojny i szczęśliwy.

Wyrazy uznania za uczestnictwo w zajęciach dla Uczestników oraz podziękowania za zaangażowanie dla Prowadzących.

^ W góręLinki:

Skip to content